Genodieta sposobem na odżywianie zgodne z genami

Genodieta to plan odżywiania i aktywności fizycznej stworzony w oparciu o badania genetyczne, które pozwalają m.in. na określenie typu metabolicznego.

Genodieta to nowy trend na rynku dbania o zgrabną sylwetkę i dopasowania nawyków żywieniowych do potrzeb organizmu. Koszt badań, mających na celu dopasowanie diety do uwarunkowań genetycznych, waha się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych, zależny jest od oferty firmy i wyboru dostępnych pakietów.

Genodieta, czyli dieta oparta o analizę DNA

Materiał genetyczny każdego człowieka jest istną kopalnią wiedzy na jego temat. Znajdują się tam nie tylko informacje związane z kolorem oczu czy włosów, ale również te dotyczące funkcjonowania organizmu, jego podatności na niektóre choroby, metabolizmu. Ponieważ łańcuch DNA każdego z nas jest niepowtarzalny, twórcy genodiety promują ją jako dopasowaną do indywidualnych uwarunkowań każdego człowieka.

Na jakie korzyści mogą liczyć osoby stosujące genodietę

Twórcy nowego trendu w dietetyce i firmy zajmujące się propagowaniem genodiety wskazują na liczna korzyści, jakie niesie ona ze sobą. Dieta kojarzy się przede wszystkim z utratą zbędnych kilogramów lub utrzymaniem optymalnej wagi, i takie też rezultaty ma dać genodieta. Pozwala także zminimalizować ryzyko zachorowania na niektóre z chorób cywilizacyjnych, jak i wspierać w leczeniu tych chorób. Oprócz tego wymieniane są takie korzyści jak poprawa samopoczucia, a także spowolnienia procesu starzenia się organizmu.

Przedstawiciele świata nauki mają różne opinie na temat genodiety: niektórzy, powołując się na wyniki swoich badań twierdzą, iż jest to skuteczna metoda, inni uważają, że nadal nie ma wystarczających metod, aby jednoznacznie określić zależność pomiędzy DNA a sposobem odżywiania.
Źródło: party.pl