Co jest zapisane w genach Twojego dziecka?

 

Czy wiesz, że to co je twoje dziecko przez pierwsze trzy lata, będzie miało wpływ na całe jego życie? Tak, na całe. Jak mądrze zaprojektować dietę malucha, by uchronić go przed otyłością i chorobami dietozależnymi? Odpowiedź kryje się w… jego genach.

Jak dowodzą badania, już pomiędzy 4 miesiącem (czyli nawet jeszcze w trakcie karmienia mlekiem mamy), a 3 rokiem życia dziecka dochodzi do tak zwanego „programowania żywieniowego”? Co oznacza ten dość skomplikowany termin? Wiele osób powie, że w tym czasie przyzwyczajamy nasze pociechy do konkretnych smaków i kształtujemy ich późniejsze upodobania żywieniowe. To co maluch spożywa w tym okresie, prawdopodobnie będzie mu smakowało również w dorosłym życiu. To nie wszystko. Programowanie żywieniowe w okresie pierwszych 1000 dni, to coś znacznie ważniejszego niż tylko kształtowanie smaków.

Jak dowodzą badania, pewne elementy diety małych dzieci np. białka czy dobre kwasy tłuszczowe pochodzące z jedzenia, wręcz programują organizmy maluchów, wpływając na jego stan zdrowia w późniejszych latach. Nieodpowiedni poziom składników odżywczych – zarówno nadmiar jak i niedobór – może w sposób trwały zmienić metabolizm i przebieg procesów fizjologicznych. Przeprogramowując działanie organizmu malucha możemy zwiększać predyspozycje do rozwoju  wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego.

Jak temu przeciwdziałać? Odpowiedzią okazują się być specjalistyczne badania nutrigenetyczne iGenesis, które pozwalają na szczegółowe ustalenie realnego zapotrzebowania organizmu na konkretne składniki odżywcze. Ponadto badania takie pozwalają określić jak dany organizm radzi sobie z metabolizmem makroskładników, czyli białek, tłuszczy i węglowodanów. Pomagają stwierdzić, które produkty żywieniowe mu służą, a które warto ograniczyć bądź nawet wyeliminować. W ten sposób badania iGenesis stają się też narzędziem w walce z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

Przeprowadzenie badań jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. W praktyce ogranicza się do pobrania patyczkiem wymazowym nabłonka z wewnętrznej strony policzka malucha. Co ważne, badania nie trzeba powtarzać. Raz uzyskane wyniki wskazują cechy niezmienne przez całe życie – mówi Anna Adamczyk, dietetyk z firmy DF Medica Polska.

Dla kogo