Jedz i nie tyj

Co zrobić żeby schudnąć – kto choć raz na jakiś czas nie zadaje sobie tego pytania. Czy ograniczenie ilości porcji wystarczy? A może trzeba wyeliminować z diety określone potrawy? Jeśli tak – to które? Odpowiedzi na te wszystkie pytania dostarczają badania genetyczne, pozwalające precyzyjnie określić zapotrzebowanie żywieniowe naszego własnego organizmu. Zbadać co nam służy, a czego powinniśmy unikać.

Poradniki, a przede wszystkim internet – portale, blogi i social media pełne są porad dotyczących odchudzania i „cudownych diet”. Przeglądając sieć nietrudno natknąć się na przepisy mówiące jak szybko stracić niepożądane kilogramy, zdobyć wymarzoną fit figurę i cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz mnóstwem energii. Tyle tylko, że niezwykle często diety – nawet te najbardziej restrykcyjne nie działają na dłuższą metę! Nawet jeśli pomogą schudnąć, nie strzegą przed efektem jo-jo i wcale nie oferują poprawy stanu zdrowia. I to nie dlatego, że nie potrafimy ich przestrzegać, ale z uwagi na to, że bardzo często mają się one nijak do naszych indywidualnych potrzeb.

Metodą na precyzyjne i bezpieczne określenie predyspozycji naszego organizmu są badania genetyczne. Pozwalają one w szybki sposób – i to nie na zasadzie uciążliwych i długotrwałych prób i błędów, ale opierając się na rzetelnej naukowej wiedzy – określić jak powinien wyglądać nasz jadłospis. Testy DNA pozwalają ustalić zdolności metabolizowania substancji odżywczych i nietolerancje określonych składników pokarmowych. W tym glutenu, fruktozy i laktozy. A do tego pomagają określić czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, choroby krążenia, czy otyłość.

Badania iGenesis pozwalają nam uzyskać szereg różnych informacji i odpowiedzieć na wiele pytań. Wśród naszych pacjentów są osoby, które chcą po prostu zobaczyć jak wygląda ich instrukcja obsługi. Ale trafiają do nas również pacjenci, którzy chcą schudnąć i nie potrafią sobie z tym poradzić. I to mimo stosowania najróżniejszych diet. – mówi mgr. inż. Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalista ds. żywności, DF Medica Polska.

Ale to nie wszystko. Badania genetyczne pozwalają również ocenić predyspozycje danej osoby do wykonywania określonego rodzaju sportu. Pokazać jaka forma aktywności fizycznej będzie najbardziej adekwatna i przyniesie najwidoczniejsze rezultaty.

Są osoby, które niepotrzebnie chodzą na siłownię i latami męczą się tam okrutnie próbując schudnąć. Podczas gdy pożądane efekty (smukłą sylwetkę i utratę kilogramów) osiągnąć mogą na przykład – biegając. Badania genetyczne dają odpowiedzi na pytania: jak pacjent reaguje na konkretny rodzaj treningu i jak będzie sobie radził z kolejnymi etapami odchudzania. To znaczące ułatwienie w pracy dietetyka i kluczowe wytyczne w planowaniu wysiłku fizycznego danej osoby. A wszystko na podstawie danych, które mamy zapisane w DNA – dodaje Agnieszka Piskała.

Dla kogo