Zdrowe odchudzanie

Zdrowe odchudzanie polega na zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stosowanie indywidualnie dobranej diety, która zaspokaja potrzeby energetyczne organizmu, pozwala na jego prawidłowe funkcjonowanie, uwzględnia jego zdolności do metabolizowania składników pokarmowych, wraz ze zmniejszeniem masy ciała. Podstawą jest stosowanie dobrze zbilansowanej, indywidualnej diety, dostosowanej do potrzeb i możliwości człowieka, która nie będzie powodować niedoborów pokarmowych.

Najczęściej spotykanym błędem osób, które chcą schudnąć jest chęć jak najszybszej redukcji masy ciała, a co za tym idzie, decydują się na bardzo restrykcyjne i wykluczające wiele produktów diety „cud”, które pomimo szybkich efektów wizualnych mogą powodować efekt jo-jo po jej zaprzestaniu, a także wiele innych niekorzystnych zmian w organizmie, które mogą ujawniać się z opóźnieniem.

Najważniejszymi zasadami zdrowego odchudzania są odpowiednia indywidualna dieta oraz postawienie celów i realizowanie ich ze świadomością, że efekty będą widoczne po kilku tygodniach, a do ich osiągnięcia należy wytrwale dążyć. Dlatego też nie można się zniechęcać inarzucać zbyt dużo zmian jednocześnie, ale też należy ustalić sobie swój cel, który będzie motywacją do wytrwania w postanowieniu redukcji masy ciała. Na początek warto zastosować metodę „małych kroczków”, przeanalizować nawyki żywieniowe, wszystkie złe stopniowo wykluczać i zamieniać je zdrowymi, odpowiednimi dla danej osoby. Często w niektórych przypadkach uregulowanie pór posiłków, zmniejszenie ilości słodkich napojów w diecie, na rzecz np. świeżo wyciskanych soków pomaga dostrzec pewne efekty, chociażby takie jak lepsze samopoczucie, które będzie motywacją do dalszych zmian.

Nieodłącznym elementem zdrowego odchudzania jest także aktywność fizyczna, która w połączeniu z spersonalizowaną dietą stanowi najważniejsze elementy, niezbędne do redukcji masy ciała. Za aktywność fizyczną można rozumieć każdy rodzaj sportu, ale także spacery, czy zabawę z psem na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby stopień aktywności fizycznej był dostosowany do możliwości organizmu, ponieważ jeśli osoba od lat nie mająca styczności ze sportem, zdecyduje się np. na bieganie może bardzo łatwo się zniechęcić do dalszych treningów ze względu na słabą wydolność organizmu, ale także takie postępowanie może doprowadzić do różnego rodzaju kontuzji.

Najbardziej istotne w zdrowym odchudzaniu jest zrozumienie, że wprowadzona nowa, zdrowa dieta to nie tylko czasowe rozwiązanie, które porzuca się po osiągnięciu efektów, ale proces wprowadzania zmian. Spersonalizowana dieta ma być wstępem do zmian nawyków żywieniowych na całe życie, tak aby podczas zdrowego odchudzania poprawiało się samopoczucie, niwelowało ciągłe zmęczenie, a w dalszej perspektywie nastąpiła utrata masy ciała, która będzie największą motywacją do zdrowego stylu życia.

Dla kogo