Alergie

To odpowiedź komórek na dostające się do ustroju alergeny, będące różnego rodzaju substancjami pochodzącymi z żywności, leków czy środowiska. W wyniku ich obecności dochodzi do powstania reakcji odpornościowej, w której zostają wytworzone przeciwciała, a następnie uwalniane są związki, które warunkują powstanie stanu zapalnego.

W zależności od organizmu reakcje alergiczne mogą przebiegać w różny sposób i różnić się stopniem intensywności. Do najłagodniejszych zalicza się nieżyt nosa, łzawienie oczu, zaczerwienienie błon śluzowych oraz różnego rodzaju wysypki. Groźniejsze dla organizmu są reakcje przebiegające z trudnościami z oddychaniem, jak i atakami astmy. W niektórych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli ogólnoustrojowej odpowiedzi na alergen, objawiającej się jednocześnie wysypką, obrzękiem górnych dróg oddechowych i spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Anafilaksja to reakcja natychmiastowa, stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia – w wyniku wystąpienia drgawek, dochodzi do zablokowania dróg oddechowych poprzez uogólniony obrzęk błony śluzowej krtani. W przypadku jej wystąpienia należy jak najszybciej podać adrenalinę i udać się do szpitala w celu unormowania parametrów życiowych.

Alergenem, który jest odpowiedzialny za wywołanie reakcji alergicznej w organizmie, może być każda substancja, z jaką człowiek ma styczność poprzez dotyk, wstrzyknięcie,  żywność oraz powietrze.

Za najpopularniejsze alergeny znajdujące się w żywności uważa się białko mleka krowiego, jaja, gluten, orzechy, gorczycę, ryby, skorupiaki oraz kakao. W przypadku stwierdzenia alergii na którykolwiek składnik codziennej żywności należy wykluczyć go z diety, w celu zapobiegania reakcjom alergicznym.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele testów pozwalających na wykrycie alergii, za najpopularniejsze uważane są testy skórne, które polegają na naniesieniu na skórę lub wprowadzenie pod nią alergenów w niskim stężeniu. Interpretacja polega na obserwowaniu zmian skórnych, powstających w miejscu gdzie podano alergen – w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zaczerwienienia można mówić o uczuleniu na dany związek.