Słownik

Wiedza na temat problemów dotyczących diety, prawidłowego żywienia oraz profilaktyki chorób dietozależnych jest kluczowa dla powodzenia terapii. Zestaw zagadnień i pojęć, które dotyczą prowadzonych przez DF Medica Polska badań jest bardzo szeroki. Udostępniony słownik pojęć, służy jako narzędzie informacji oraz edukacji dla klientów planujących skorzystać z usług DF Medica Polska.

Wybierz literę aby znaleźć interesujące cię hasło

Z

Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularne, ponieważ docierające głównie za pośrednictwem Internetu zachodnie wzorce aktywnego stylu życia bezpośrednio łączą się z prawidłowymi i zdrowymi nawykami żywieniowymi. Coraz popularniejsze staje się przekonanie, że najważniejsze w utrzymaniu zdrowia jest prawidłowe odżywianie oparte o nasze predyspozycje genetyczne i zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych, żeby jak najdłużej cieszyć się życiem i zdrowiem. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe predysponują do rozwoju chorób dietozależnych takich jak cukrzyca, nadwaga, otyłość, czy choroby układu krążenia, więc można im zapobiegać poprzez właściwe odżywianie.

Czytaj dalej

Zdrowe odchudzanie

Zdrowe odchudzanie polega na zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stosowanie indywidualnie dobranej diety, która zaspokaja potrzeby energetyczne organizmu, pozwala na jego prawidłowe funkcjonowanie, uwzględnia jego zdolności do metabolizowania składników pokarmowych, wraz ze zmniejszeniem masy ciała. Podstawą jest stosowanie dobrze zbilansowanej, indywidualnej diety, dostosowanej do potrzeb i możliwości człowieka, która nie będzie powodować niedoborów pokarmowych.

Czytaj dalej

Zawał serca

Zawał mięśnia sercowego – epizod, do którego dochodzi w momencie zamknięcia światła naczynia krwionośnego w sercu, co hamuje przepływ krwi, które wiąże się z niedotlenieniem i powoduje martwicę części serca. Do zawału dochodzi najczęściej w przebiegu leczonej lub nieleczonej miażdżycy tętnic wieńcowych towarzyszących chorobie wieńcowej. Ognisko miażdżycy w ścianie tętnic, nazywane blaszką miażdżycową, doprowadza do zwężenia światła tętnicy, pęknięcia blaszki, a także może całkowicie ją zablokować co jest bezpośrednią przyczyną zawału mięśnia sercowego. Zawał mięśnia sercowego może pojawić się bardzo niespodziewanie, nawet u osoby aktywnej fizycznie i z pozoru zdrowej, ponieważ procesy miażdżycowe mogą rozwijać się latami nie dając żadnych specyficznych objawów, co wynika z indywidualnej predyspozycji.

Czytaj dalej